Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega akcja „Daj butelce drugie Życie?”

„Daj butelce drugie Życie” to akcja organizowana przez Grupę Żywiec, jednego z największych producentów piwa w Polsce. Celem akcji „Daj butelce drugie Życie” jest umożliwienie zwrotu butelek bez konieczności posiadania paragonu, który według większości konsumentów stanowi najczęstszą barierę. W ten sposób Grupa Żywiec zachęca konsumentów do zwracania butelek zwrotnych oraz większej troski o środowisko naturalne.

W ramach akcji konsumenci będą mogli zwrócić butelki zwrotne marek Żywiec, Warka, Warka Radler, Tatra, Specjal, Królewskie, Leżajsk, Brackie Żatecky Pils oraz EB bez paragonu w wybranych punktach sprzedaży. Za każdą butelkę zwrotną oddawaną bez paragonu sklep wypłaci 0,35 zł* (cena sugerowana).

Jak długo będzie trwała akcja?

Akcja „Daj butelce drugie Życie” trwa w okresie 1 sierpnia 2019 do 31 sierpnia 2020 roku i prowadzona jest w wybranych punktach sprzedaży.

Po czym mogę poznać, że butelka jest zwrotna?

Po napisie „Butelka zwrotna”, który umieszczony jest na etykiecie lub krawatce każdej butelki zwrotnej. Dodatkowo, butelki zwrotne Grupy Żywiec zawierają napis ŻGB wytłoczony w dolnej części butelki. Wyjątkiem są butelki marki Żywiec, które z kolei łatwo poznasz po charakterystycznym tłoczeniu.

Wszystkie butelki zwrotne mają pojemność 0,5 litra, a także brązowy kolor szkła.

Dlaczego Grupa Żywiec organizuje akcję „Daj butelce drugie Życie?

Zrównoważony rozwój jest jednym z priorytetów biznesowych naszej firmy, a jednocześnie nośnikiem pozytywnej zmiany otoczenia, w którym żyjemy. Jako producent piwa nie mamy bezpośredniego wpływu na to, co dzieje się z opakowaniami piwa, po tym jak opuszczą browar.

Czujemy się jednak odpowiedzialni za ich wpływ na środowisko, dlatego zależy nam, żeby konsumenci wiedzieli, że kupując piwo w butelce zwrotnej dokonują najbardziej przyjaznego dla środowiska wyboru, a zwracając butelkę zwrotną dają jej drugie i kolejne życie z korzyścią dla siebie i środowiska.

Wiemy, że najczęstszą przeszkodą ze zwracaniem butelek zwrotnych jest konieczność posiadania paragonu. Chcemy to zmienić, dlatego w ramach akcji „Daj butelce drugie Życie” możesz oddać butelkę bez paragonu w wybranych sklepach i odebrać 0,35 zł* (cena sugerowana).

Dlaczego akcja dotyczy tylko wybranych marek piwa?

Organizatorem akcji jest Grupa Żywiec, producent marek Żywiec, Warka, Warka Radler, Tatra, Specjal, Królewskie, Leżajsk, Brackie Żatecky Pils oraz EB, które biorą udział w akcji.

Czujemy się odpowiedzialni za wpływ naszych opakowań na środowisko, dlatego zależy nam, żeby konsumenci wiedzieli, że kupując piwo w butelce zwrotnej dokonują najbardziej przyjaznego dla środowiska wyboru, a jednocześnie staramy się usuwać bariery, które powstrzymują ich przed oddawaniem butelek zwrotnych.

Jako producent możemy jednak wziąć odpowiedzialność wyłącznie za opakowania marek piwa, które produkujemy. Zachęcamy innych producentów do podobnych działań na rzecz środowiska, dzięki którym klienci będą mogli łatwiej zwracać butelki bez paragonu. W ramach akcji nie ograniczamy sklepów przed przyjmowaniem także butelek innych producentów.

Czy butelki muszą być kupione w sklepie, w którym chcę je zwrócić?

Nie. Akcja „Daj butelce drugie Życie” pozwala na zwrócenie butelek zwrotnych wybranych marek piwa w sklepach biorących udział w akcji bez konieczności posiadania paragonu. Z tego powodu butelki mogą pochodzić z innych miejsc. Za każdą butelkę zwrotną oddawaną w ramach akcji bez paragonu otrzymasz 0,35 zł.

Kwota 0,35 zł jest ceną sugerowaną przez Grupę Żywiec i liczymy na to, że partnerzy, którzy zdecydowali się na przystąpienie do akcji będą skupowali butelki co najmniej za cenę sugerowaną.

Jak przygotować butelki do zwrotu?

Przed zwróceniem, upewnij się, że butelki zwrotne nie zawierają żadnych uszkodzeń. Sklep może odmówić przyjęcia uszkodzonej butelki.

Butelka, która zostaje zwrócona do sklepu trafia do browaru, gdzie jest sprawdzona pod kątem jakości przez specjalistyczną aparaturę. Butelki zwrotne są całkowicie czyste i bezpieczne, dlatego mogą zostać napełnione i ponownie trafić do sklepu.

Czy to znaczy, że od tej pory nie muszę mieć paragonu, żeby oddać butelki zwrotne?

Akcja „Daj butelce drugie Życie” pozwala na zwrócenie butelek zwrotnych wybranych marek piwa w sklepach biorących udział w akcji bez konieczności posiadania paragonu. Za każdą butelkę zwrotną oddawaną bez paragonu otrzymasz 0,35 zł* (cena sugerowana).

Kwota 0,35 zł jest ceną sugerowaną przez Grupę Żywiec i liczymy na to, że partnerzy, którzy zdecydowali się na przystąpienie do akcji będą skupowali butelki co najmniej za cenę sugerowaną.

Dlaczego kaucja za zwrócenie butelki bez paragonu jest mniejsza niż kaucja za zwrócenie butelki z paragonem?

Celem akcji „Daj butelce drugie Życie” jest umożliwienie zwrotu butelek bez konieczności posiadania paragonu, który według większości konsumentów stanowi najczęstszą barierę. Z tego powodu partnerzy akcji zdecydowali się przyjąć butelki zwrotne wybranych marek bez konieczności udowodnienia, że butelki pochodzą z ich sklepu za 0,35 zł.

Różnica 0,15 zł pomiędzy pełną wartością kaucji a sugerowaną ceną za którą sklep odbierze butelki bez paragonu, trafia do sklepu. Stanowi ona zachętę dla sklepu oraz pokrycie kosztów związanych z koniecznością sortowania lub zabezpieczenia dodatkowej powierzchni.

Kwota 0,35 zł jest ceną sugerowaną przez Grupę Żywiec i liczymy na to, że partnerzy, którzy zdecydowali się na przystąpienie do akcji będą skupowali butelki co najmniej za cenę sugerowaną.

Czy sklep może wypłacić inną kwotę za zwrócenie butelki niż 0,35 zł?

Tak, sklep biorący udział w akcji „Daj butelce drugie Życie” może wypłacić pełną kwotę kaucji po okazaniu paragonu.

Kwota 0,35 zł jest ceną sugerowaną przez Grupę Żywiec i liczymy na to, że partnerzy, którzy zdecydowali się na przystąpienie do akcji będą skupywali butelki co najmniej za cenę sugerowaną.

Dlaczego w akcji nie można zwrócić butelek bezzwrotnych?

Butelki bezzwrotne nie mogą zostać użyte ponownie. Z tego względu są mniej ekologicznym rozwiązaniem niż butelki zwrotne.

Jednakże butelki bezzwrotne także podlegają recyklingowi – nowe butelki mogą składać się nawet w 80% z materiału pochodzącego ze stłuczki szklanej. Z tego powodu zachęcamy do segregowania śmieci i wyrzucania butelek bezzwrotnych do kontenerów na odpady ze szkła.

Dlaczego butelka zwrotna to najbardziej ekologiczny wybór?

Butelka zwrotna to jedyny typ opakowania dla konsumentów, który może krążyć nawet 25 razy. Oddając butelkę zwrotną możesz dać jej drugie i kolejne życie, które trwa nawet do 5 lat. Zwracając butelkę masz realny wpływ na ograniczenie ilości śmieci oraz emisji CO2 do atmosfery – ślad węglowy butelki zwrotnej jest nawet ok. 10 razy mniejszy niż w przypadku butelki bezzwrotnej podczas jednego obiegu. Emisje CO2 w przypadku butelki zwrotnej są porównywalne do emisji generowanych podczas ładowania 4 smartfonów, podczas gdy w przypadku butelki bezzwrotnej – 37 smartfonów.

Co więcej, butelka zwrotna może być ponownie wykorzystana bez żadnego dodatkowego przetworzenia. Oddana przez ciebie butelka trafi z powrotem do naszych browarów, w którym jest myta oraz ponownie napełniana.

Co Grupa Żywiec robi ze zwróconymi butelkami?

Butelka, która zostaje zwrócona do sklepu trafia do browaru, w którym zostaje dokładnie umyta w wysokiej temperaturze oraz sprawdzona pod kątem jakości przez specjalistyczną aparaturę. Butelki zwrotne są całkowicie czyste i bezpieczne, dlatego mogą zostać napełnione i ponownie trafić do sklepu.

Sklep, który znalazłem za pomocą strony zwrocbutelke.pl nie przyjął ode mnie butelek bez paragonu lub zaoferował mi za nie kwotę mniejszą niż 0,35 zł. Co mogę zrobić?

Zależy nam na tym, żeby zasady akcji „Daj butelce drugie Życie” były w pełni respektowane przez naszych partnerów.

Kwota 0,35zł jest sugerowaną przez Grupę Żywiec ceną odkupu butelki i liczymy na to, że partnerzy, którzy zdecydowali się na przystąpienie do akcji będą skupywali butelki co najmniej za cenę sugerowaną.

Jeśli twoje doświadczenia wskazują na to, że było inaczej, skontaktuj się z nami pod numerem infolinii: 801 540 450 (infolinia płatna wg taryfy operatora) lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie zwrocbutelke.pl.

Jakie są zasady rozliczania opakowań zwrotnych?

Na rynku funkcjonują różne modele rozliczania opakowań zwrotnych, których konstrukcja zależy od wielu czynników, m.in. czy dostawca pobrał kaucję za to opakowanie lub określił taką kaucję w umowie dotyczącej dostawy towaru czy też nie, od terminu zwrotu tych opakowań, a także statusu stron transakcji (podatnicy, osoby fizyczne itp.).

W zależności od przyjętego modelu oraz zasad współpracy określonych przez strony transakcji możliwe są różne sposoby dokumentowania obrotu opakowaniami zwrotnymi, w tym za pomocą: faktur, faktur korygujących, not, paragonów czy ewidencji pozafiskalnych.

W zakresie podatku VAT temat reguluje Ustawa z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług, w szczególności art. 29a oraz DZIAŁ XI, Rozdział 1 określający zasady wystawiania faktur VAT, a także Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w szczególności Artykuł 92.

W zakresie podatku dochodowego obrót opakowaniami zwrotnymi może być uregulowany Ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych lub innymi aktami regulującymi opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych, w zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz rodzaju prowadzonej ewidencji podatkowej np. księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów.

Z uwagi na indywidualny charakter każdego modelu współpracy, sugerujemy skonsultowanie tematu obrotu opakowaniami zwrotnymi ze specjalistami z zakresu księgowości i podatków obsługującymi Państwa firmę, by mieć pewność prawidłowego wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.


Daj butelce drugie Życie

Grupa Żywiec to odpowiedzialny producent piwa. Strona zawiera materiały przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Podaj swoją datę urodzenia:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi. Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Wstawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityce plików cookies i polityce prywatności.